Prieskum PAS k bankovému odvodu

tlačová správa

12.12.2019

Podnikatelia nesúhlasia s trvalým bankovým odvodom a s jeho zdvojnásobením

Na prelome novembra a decembra pripravila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) rýchly prieskum o bankovom odvode, ktorého sa zúčastnilo 83 podnikateľov zo všetkých krajov SR. Z výsledkov vyberáme.

Podnikatelia nesúhlasia s tým, aby sa bankový odvod zdvojnásobil (84 % podnikateľov, z toho 56,8 % rozhodne nie a 27,2 % skôr nie). Podobná väčšina nesúhlasí s tým, aby sa platenie bankového odvodu predĺžilo (81,9 %) a 77,1 % má za to, že by tento odvod nemal byť trvalý.

Podnikatelia si tiež prevažne nemyslia, že zdvojnásobenie bankového odvodu na neobmedzenú dobu bankám zníži zisky. S takýmto tvrdením nesúhlasí 59,1 % respondentov, zvyšných 40,9 % si skôr myslí, že sa zisky bankám znížia. Drvivá väčšina podnikateľov (92,6 %) očakáva, že z dôvodu takto nastaveného bankového odvodu dôjde k zdraženiu bankových služieb. Väčšina podnikateľov (59 %) sa taktiež obáva, že by mohlo dôjsť k zhoršeniu stability finančného sektora.

Nerozhodný je názor na zhoršenie dostupnosti úverov na firemné investície a obmedzenie hospodárskeho rastu, kedy 53 % odpovedajúcich bolo názoru, že k zhoršeniu príde a 47 % s týmto názorom nesúhlasilo. Rovnako nerozhodne dopadla otázka týkajúca sa ohrozenia bánk a zníženia súťaže na trhu. Spolu 50,6 % respondentov očakáva zníženie súťaže a ohrozenie bánk, 49,4 % si to skôr nemyslí.

Prevažná väčšina podnikateľov (77,1 %) považuje za nevhodné vymeriavať bankový odvod z pasív bez ohľadu na ziskovosť bánk.

Celý prieskum vrátane grafov si môžete pozrieť TU.

Doplňujúce informácie:

Pôvodne bol bankový odvod 0,2 % z pasív bánk znížených o sumu vlastného imania a mal sa znížiť o 50 %, pričom mal byť vyberaný do roku 2020. Národná rada SR prijala zvýšenie na 0,4 % a stal sa z neho trvalý odvod. Slovenská banková asociácia vyhlásila, že predĺženie platnosti odvodu ohrozí finančnú stabilitu sektora. Asociácia upozorňuje na to, že pôvodne sa mal odvod platiť len do vytvorenia jednotného európskeho rezolučného fondu, ktorý vznikol v roku 2015 na rovnaký účel, teda na krytie nákladov spojených s riešením prípadných finančných kríz.

V rokoch 2012-2019 slovenské banky zaplatili na bankovom odvode približne miliardu eur. Na odvode do európskeho rezolučného fondu zaplatili ďalších 110 miliónov eur. Zdvojnásobenie bankového odvodu by malo priniesť do štátneho rozpočtu v roku 2020 navyše 144 miliónov eur.

V prípade otázok som Vám k dispozícii.

 

Mohlo by vás zaujímať