PAS sa stretla s piatimi stranami, ktoré chcú presadzovať jej požiadavky vo vláde

Desatoro požiadaviek podnikateľov prijali strany pozitívne.

Podnikateľská aliancia Slovenska sa v posledných týždňoch zatiaľ stretla s piatimi politickými stranami, ktoré zareagovali na list s Desatorom požiadaviek podnikateľov. Listom PAS vyzvala osem najvýznamnejších politických strán na Slovensku, ktoré sa môžu dostať do parlamentu na vyjadrenie, ako sa s týmito požiadavkami stotožňujú a ktoré z nich budú chcieť presadiť, ak sa po marcových voľbách stanú časťou novej vlády.

Znenie dokumentu Desatoro požiadaviek podnikateľov pred voľbami 2016 nájdete tu:

Podnikatelia zverejnili svojich Desatoro požiadaviek pre politikov

Prvé stretnutie sa ešte začiatkom februára uskutočnilo so stranou Most-Híd, ktorú zastupoval podpredseda Ivan Švejna. Zo strany PAS prišli Jozef Hajko, Róbert Kičina a Peter Kremský. S požiadavkami PAS Most-Híd vo väčšine bodov súhlasí, oceňuje iniciatívu PAS a verí, že sa podarí zlepšovať podnikateľské prostredie.

Most-Híd súhlasí so znižovaním daní a návratom k rovnej dani, podľa I. Švejnu je však dôležitá efektívna sadzba zdaňovania. Strana však nie je za znižovanie zdravotných odvodov, dôležitá je skôr reforma na výdavkovej strane v Sociálnej poisťovni. Navrhuje ďalej napríklad, aby sa opatrenia štátu, ktoré zaťažujú podnikateľov prijímali vždy iba na skúšku na rok. Zákony by mali prechádzať bežným legislatívnym konaním, nemali by sa prijímať len pozmeňujúcimi návrhmi.

Strana sa bude zasadzovať aj za preriedenie siete vysokých škôl, bude podporovať transparentnú doprivatizáciu štátnych podnikov a podielov. Podľa I. Švejnu je dôležité zlepšiť reguláciu monopolov, aby im nedovoľovala prehnané zisky, nie ich potom dodatočne zdaňovať.

Na stretnutí stranu Sloboda a solidarita zastupoval predseda Richard Sulík, neskôr sa pridali aj Jana Kiššová a Eugen Jurzyca. Za PAS diskutovali Peter Serina, Jaroslav Košťálik, Jozef Hajko a Peter Kremský. SAS ocenilo tézy PAS a vyjadrila im podporu. Dokonca už pred stretnutím zverejnila svoju reakciu na Desatoro PAS a každé opatrenie doplnila svojimi návrhmi.

Z diskusie na stretnutí vyplynulo, že pre zmenu kultúry a zlepšenie transparentnosti v slovenskej politike je dôležitý prehľad nominácií jednotlivých strán do politických a manažérskych funkcií na celoslovenskej úrovni aj v regiónoch. Dôležitá je aj väčšia transparentnosť prokuratúry, meranie ukazovateľov výkonu v štátnej správe vrátane nemocníc, škôl a podobne, či hmotnú zodpovednosť funkcionárov a majetkové priznania politikov s trhovým vyčíslením ich majetku.

Ako riešenie nezamestnanosti najmä neprispôsobivých občanov navrhol R. Sulík ako riešenie odvodový bonus namiesto sociálnych dávok a presun kompetencií v jeho vyplácaní na obce. SAS navrhuje aj odpolitizovanie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, adresné dotácie na prímestskú autobusovú dopravu viazané na odjazdené kilometre, či nárokovateľné licencie.

Stavia sa za zrušenie bezplatného cestovania vlakom pre študentov a dôchodcov, či za presunutie eurofondov na diaľnice. Odmieta zavedenie nových regulácií, bude presadzovať deregulácie a viac slobody v podnikaní. Pokiaľ ide o transatlantickú dohodu TTIP, R. Sulík sa vyslovil za transparentnú diskusiu o nej, pretože je stále zakrytá rúškom tajomstva.

Stretnutia so stranou Sieť, ktorú zastupoval predseda Radoslav Procházka a vedúci pracovnej skupiny pre energetiku Roman Brecely sa za PAS zúčastnili Ondrej Smolár, Jozef Hajko, Peter Goliaš a Peter Kremský. R. Procházka upozornil na to, že v oblasti zdanenia by chceli zrušiť najmä „daň zo straty“, ako nazval daňové licencie pre s.r.o. Dôležité je podľa neho aj zabezpečenie rovnakých práv a ochrany pri krachu firmy pre dodávajúcich živnostníkov, ako majú jej zamestnanci.

Zdôrazňil tiež potrebu vyčistenia legislatívy od zbytočných ustanovení, zavedenie jednotného dátumu platnosti nových zákonov, ako aj jednotných pravidiel a jasného výkladu zákonov. Sieť chce dať aj dôraz na rozvoj trhu práce, vzdelávanie a zastaviť pokles kvality absolventov škôl. Zasadí sa za zníženie cien elektriny, ktoré predražujú vysoké sieťové a administratívne poplatky, ako aj za prehodnotenie dokončenia Mochoviec.

V oblasti verejných financií je dôležité ich ozdravenie nielen pokiaľ ide o deficit štátneho rozpočtu, ale aj o skrytý štrukturálny deficit na úkor budúcich generácií. Strana Sieť podporila ostatné požiadavky PAS a vyjadrila nádej, že sa dostanú do vládneho programu budúcej vlády, ak sa stane jej súčasťou.

Stretnutia so Stranou maďarskej komunity sa zúčastnil prezident PAS Ondrej Smolár a výkonný riaditeľ Peter Kremský, za SMK predseda József Berényi a podpredseda Iván Farkas.  Vyjadrili podporu a zhodu s požiadavkami PAS najmä v bodoch ako odbúranie byrokracie a zjednodušenie podnikania.

Na druhej strane SMK nechce presadzovať rovnú daň, ale progresívne zdanenie. V prípade fyzických osôb navrhuje vsunutie 10 %-nej daňovej sadzby a posunúť dopad 25 %-nej sadzby. Pri právnických osobách by zasa malo byť odlišné zdanenie veľkých firiem a malých domácich podnikateľov, čo by malo podporiť malé a stredné podnikanie.

SMK chce tiež položiť dôraz na podporu poľnohospodárstva, rozvoj obecných podnikov, ako aj zvýšenie finančnej a podnikateľskej gramotnosti. Dôležitá je pre ňu aj otázka riešenie problému Rómov najmä cez ich zamestnávanie v poľnohospodárstve.

Na stretnutí s Kresťanskodemokratickým hnutím boli z jeho strany prítomní podpredsedovia Miloš Moravčík a Peter Belinský, z PAS Peter Goliaš, Jozef Hajko a Peter Kremský. Zhodli sme sa na potrebe celkového zníženia daní a odvodov, KDH navrhuje rovnú daň 18 % pod úrovňou okolitých krajín.

Navrhuje tiež opatrenie „1+1 na 2 roky“, ktoré by malo pomôcť podnikateľom v regiónoch zvyšovať zamestnanosť. Malo by ich to motivovať prijímať nových ľudí, pretože by dostali odvodovú úľavu nielen na nových, ale aj na rovnaký počet pôvodných zamestnancov do úrovne minimálnej mzdy.

KDH tiež navrhuje zrušenie daňových licencií, pretože ich považuje za „daň zo straty“. Výpadok by nahradilo najmä ďalším znižovaním daňových únikov. V diskusii sme sa zhodli na potrebe uľahčenia podnikania, kde chce KDH postupovať podľa pravidla 1 in 2 out – teda ak sa prijme zvýšenie záťaže pre podnikateľov, mali by sa zároveň zrušiť dve byrokratické opatrenia, a tak im život uľahčiť.

V oblasti zdravotníctva vidí KDH riešenie najmä v benchmarkingu techniky a zariadení, aby sa predišlo predraženým nákupom, manažérskom riadení nemocníc, tlaku na efektivitu, zavedenie e-Health, DRG a podobne. V oblasti školstva plánuje financovať vysoké školy na základe uplatnenia absolventov v praxi a duálne vzdelávanie na stredných školách upraviť tak, aby fungovalo podľa potrieb a možností zamestnávateľov.

Podľa KDH je obrovským problémom Slovenska chýbajúca hospodárska vízia, na ktorú má nadväzovať tvorba stratégie, ako aj energetická stratégia a politika najmä v súvislosti so zmenami cien ropy, energetických trás a ďalších udalostí v Európe a jej okolí.

Do volieb by sa malo ešte uskutočniť stretnutie s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – NOVA. Ďalšie dve oslovené strany – Strana SMER a Slovenská národná strana na list PAS zatiaľ neodpovedali.

Podnikateľská aliancia Slovenska nedávno zverejnila hodnotenie, do akej miery sa volebné programy politických strán zhodujú s požiadavkami PAS a ako sú podľa jej členov schopné presadiť svoje plány v ďalšom volebnom období. Hodnotenie nájdete tu:

Podnikateľské prostredie v prípade účasti vo vláde najviac skvalitnia SaS, Most-Híd, KDH a Sieť

 

Mohlo by vás zaujímať