Hodnotenie Slovenska sa zhoršilo a stále viac zaostávame v stave podnikateľského prostredia oproti svetu

Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure. Vyplýva to z výsledkov rebríčka Superindex PAS, ktorý zostavuje PAS od roku 2010. Singapur sa na čele rebríčka umiestnil už po jedenásty raz. Za ním nasleduje Hongkong, Nový Zéland, Dánsko a Veľká Británia. Zo všetkých sledovaných krajín si najviac polepšila Saudská Arábia a najviac kleslo Macedónsko.

Slovensko stále zaostáva za podnikateľsky najatraktívnejšími krajinami sveta a nedarí sa mu ich dobehnúť. Slovensko v indexe dosiahlo hodnotu 82,1 a obsadilo 38. miesto v 100 miestnom rebríčku krajín. Oproti minulému roku  si SR pohoršilo o dve miesta (2019, 36.). Hodnotenie sa zlepšilo v Indexe ekonomickej slobodny (Heritage Foundation) a Doing business (World Bank). Bez zmeny v hodnotení sa ocitlo v Indexe vnímania korupcie (Transparency International) a Rebríčku svetovej konkurencieschopnosti (World Economic Forum).

Ak sa pozrieme na doterajší vývoj v porovnaní s ostatnými krajinami, Slovensko prestupuje na mieste. Je možné povedať, že z hľadiska kvality podnikateľského prostredia ide o stratenú etapu, kedy síce nedošlo k rapídnemu poklesu, ale ani k podstatnému rastu.

Ako vyplýva zo zmien pozície SR v indexe. v roku 2010 sme obsadili 37. miesto a o desať rokov neskôr 2020 38. miesto. V roku 2009, keď sme index vytvorili prvý krát SR obsadilo 34. miesto. Ani po 11-tich rokoch sme tak nedosiahli úroveň roku 2009. Stav podnikateľského prostredia sa za desať rokov nezlepšil, zhoršuje sa, prinajlepšom stagnuje. Napríklad ČR začínala v roku 2009 na 34. mieste a dnes po 11 rokoch je na 30. mieste, t.z. stav jeho podnikateľského prostredia sa zlepšuje.

Slovensku sa stále nedarí dobiehať podnikateľsky najatraktívnejšie krajiny sveta a výrazne za nimi zaostáva. Tento rok sa bodová hodnota SR v indexe zvýšila, a to o 1,13 bodu z 80,9 na 82,1. Prispeli k tomu najmä lepšie hodnotenia od Heritage foundation a Svetovej banky.

Susedné Rakúsko si svoju pozíciu oproti minulému roku zachovalo (20. miesto). Ostatné okolité krajiny si mierne pohoršili. Poľsko (35. miesto) a Maďarsko (44. miesto) klesli oproti minulému roku o 2 miesta. Česko sa dostalo tento rok o tri priečky nižšie (na 30. miesto).

Najviac nahor smerovali: Belgicko, Saudská Arábia, Nigéria, Kuvajt a Vietnam. Najviac si polepšilo Belgicko s aktuálnym indexom 89,3. Krajiny ako Albánsko, Nikaragua, Venezuela, Mali a Macedónsko sa v hodnotení značne prepadli. Najväčší prepad oproti minulému roku zaznamenalo Macedónsko s indexom 57,6.

Štáty, ktoré podnikateľom poskytujú najlepšie podmienky majú index okolo hodnoty 100 bodov. Aj tento rok Singapur, Hongkong a aj Nový Zéland túto hodnotu tesne prekračujú. Tradične v prvej desiatke ostali USA, Švajčiarsko, škandinávske krajiny či Veľká Británia.

Prvých 5 krajín sa oproti minulému roku nezmenilo a svoju pozíciu si všetky udržali. Krajiny, ktoré uzatvárajú prvú desiatku sa medzi sebou mierne prehodili. Austrália sa umiestnila o 2 miesta vyššie ako minulý rok. O 1 priečku vyššie sa posunulo Švajčiarsko. Naopak, o 2 priečky klesla USA a o 1 priečku Švédsko. Desiatku krajín opäť uzatvára Fínsko s indexom na úrovni 96,4.

Dáta k indexu za rok 2020 si môžete stiahnuť TU

Viac o indexe

Cieľom indexu je komplexné sledovanie a vyhodnocovanie, ako sa Slovensko kvalitou podnikateľského prostredia približuje alebo vzďaľuje od top 5 krajín s najlepším podnikateľským prostredím na svete. Referenčnou hodnotou indexu je 100 bodov a táto hodnota vyjadruje priemerné skóre 5 krajín s  najlepším podnikateľským prostredím na svete.

Superindex PAS je projekt Podnikateľskej aliancie Slovenska, prostredníctvom ktorého PAS od roku 2010 porovnáva vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku a v ďalších krajinách sveta a vyhodnocuje pohyb týchto krajín v renomovaných medzinárodných rebríčkoch.

Unikátny je tým že ide o index indexov podnikateľského prostredia, čiže kombináciou jednotlivých indexov odstraňuje ich nedostatky, čím vytvára najobjektívnejší pohľad na stav podnikateľského prostredia SR v porovnaní s inými krajinami. Stav podnikateľského prostredia nehodnotí z pohľadu jednej inštitúcie, ale v kombinácii štyroch renomovaných nezávislých medzinárodných organizácií. Neidentifikuje konkurenčné výhody a nevýhody krajín, tie je však možné určiť z jednotlivých indexov a rebríčkov, z ktorých je Superindex vytvorený.

Hlavným výstupom projektu je virtuálny rebríček 100 krajín sveta, ktorý zoraďuje krajiny podľa ich výsledkov v uvedených štyroch svetových rebríčkoch. Superindex aktualizuje PAS raz ročne.

Mohlo by vás zaujímať